Spis 6 wartościowych i przydatnych książek, które zawsze warto mieć pod ręką – zwłaszcza na początku przygody z robotyką.

Na pewno wielu ludzi zaczynało swoją przygodę z elektroniką oraz programowaniem przy pomocy internetowych kursów i porad. Wielu boleśnie doświadczyło konsekwencji korzystania z niesprawdzonych informacji od anonimowych użytkowników i zapewne wielu narzekało na konieczność wertowania dziesiątek forów internetowych w poszukiwaniu jednego, banalnie prostego rozwiązania problemu. Znacznie przyjemniejszym i szybszym sposobem nauki jest zakup książki. O zaletach nie-elektronicznej wersji wiedzy nie muszę chyba nikogo przekonywać. Oto 6 książek, które – moim zdaniem – najbardziej przydadzą się w warsztacie początkującego robotyka-hobbysty.

1. „Wyprawa w świat elektroniki T.1”, Piotr Górecki
Bogato ilustrowana książka edukacyjna, będąca wyjątkowo przystępnym wprowadzeniem do elektroniki. Umożliwia praktyczne zapoznanie się z elektroniką w niecodzienny sposób. Autor, redaktor naczelny miesięcznika Elektronika dla Wszystkich, znany popularyzator tematyki elektronicznej, proponuje samodzielną budowę urządzeń elektronicznych przydatnych w codziennym życiu i przekazuje cenne wskazówki praktyczne i niezbędną wiedzę na temat kluczowych elementów elektronicznych, a także najważniejszych praw elektroniki.

O atrakcyjności książki świadczą zawarte w niej projekty do samodzielnej realizacji, wśród których występują m.in. tajemnicza latarka, siłomierz towarzyski, wykrywacz kłamstw, najprostszy system alarmowy, nocny dręczyciel, laserowa strzelnica, wyłącznik zmierzchowy, automat reklamowy, tańczące lampki i wiele innych.

W książce znajdziecie Państwo trzy pierwsze lekcje (A01, A02, A03) z serii sześciu 'wypraw’ opublikowanych na łamach czasopisma Elektronika dla Wszystkich). Zapraszamy do zapoznania się z zawartością tomu drugiego 'Wypraw…'”
Opis ze strony wydawnictwa AVT
Format A4, str. 88, rys. 280, tab. 7

"Wyprawa w świat elektroniki T.1", Piotr Górecki

„Wyprawa w świat elektroniki T.1”, Piotr Górecki

Do kupienia np. w sklepie wydawnictwa AVT, w sklepie wydawnictwa WKL lub na stronie podreczna.pl

Cena: od 30zł, do około 45zł


2. „Mikrokontrolery dla początkujących”, Piotr Górecki
Ogromne możliwości oferowane obecnie przez nawet najprostsze mikrokontrolery powodują, że wielu elektroników czuje przed nimi respekt. Wielu nawet nie próbuje swoich sił w tej dziedzinie, obawiając się trudności, na jakie napotkają podczas ujarzmiania potencjału tkwiącego w niepozornym układzie scalonym. Inni z kolei bardzo chcą rozpocząć przygodę z mikrokontrolerami, jednak większość dostępnych materiałów edukacyjnych zakłada przynajmniej znajomość podstaw techniki mikroprocesorowej. Kurs zawarty w książce zaczyna się od elementarnych poleceń bodaj najłatwiejszego języka programowania BASIC, a następnie pokazuje na praktycznych przykładach, że stosowanie mikrokontrolerów nie musi być trudne. Przystępnie opisane przykłady pokazują zarówno wykorzystanie zasobów mikrokontrolera (UART, liczniki itp.), jak i sterowanie układami zewnętrznymi (np. wyświetlacz LCD, układy I2C, 1Wire). Wszystkie ćwiczenia zostały wykonane z wykorzystaniem opisanego zestawu uruchomieniowego.

Najbardziej przystępny kurs programowania mikrokontrolerów (na przykładzie rodziny AVR) w najbardziej przystępnym języku programowania, jakim jest BASCOM.

Autor prowadzi Czytelnika za rękę pokazując, gdzie czyhają niebezpieczeństwa oraz jak unikać najczęstszych błędów. Niezwykle przystępny kurs programowania mikrokontrolerów zawiera 32 ćwiczenia, które można samodzielnie wykonać z wykorzystaniem zestawu uruchomieniowego (płytki testowej). Programy przedstawione w książce zostały napisane z wykorzystaniem demonstracyjnej wersji pakietu BASCOM AVR.

Książka jest przeznaczona dla początkujących entuzjastów systemów mikroprocesorowych.

Fragment z książki:
„(…) Wbrew pozorom, podstaw programowania można nauczyć się dosłownie przez jeden dzień. Barierą wcale nie jest stopień trudności zagadnienia. Znacznie bardziej przeszkadza bariera psychologiczna. Może i Ty myślisz, że programowanie to zadanie dla wtajemniczonych i żeby je opanować, trzeba być wyjątkowo zdolnym i mieć ogromną wiedzę. A przecież Ty jesteś tylko zwykłym człowiekiem… A może już kiedyś próbowałeś i nic z tego nie wyszło? (…)”

Opis ze strony twojaksiazka.com.pl
Rozdziały:

  • podstawy programowania – QBASIC
  • budowa mikroprocesora
  • zestaw uruchomieniowy
  • instalacja i wykorzystanie programu BASCOM AVR
  • porty wejścia/wyjścia
  • odmierzanie czasu, liczenie zdarzeń, wykorzystanie zmiennych, przerwania
  • przerwania zewnętrzne, tryb obniżonego poboru mocy
  • pamięć EEPROM
  • interfejs I2C
  • watchdog, zerowanie mikrokontrolera
  • wyświetlacz LCD
  • łącze RS-232
  • zaawansowane funkcje licznika-timera T/C1
  • dokładny pomiar czasu
  • magistrala 1-Wire
  • zaawansowane funkcje BASCOM-a
  • wykaz instrukcji opisanych w książce

Format: B5, 408 str., twarda oprawa, Wydawnictwo BTC

"Mikrokontrolery dla początkujących", Piotr Górecki

„Mikrokontrolery dla początkujących”, Piotr Górecki

Do kupienia na stronie wydawnictwa BTC, na stronie twojaksiazka.com.pl lub w sklepie Kamami.pl
Cena: od ok. 66zł do ok. 75zł


3. „Mikrokontrolery AVR, język C, podstawy programowania”, Mirosław Kardaś
Do tej pory jeszcze nie pojawiła się w Polsce książka opisująca tak kompleksowo i w pełni wszystkich zagadnień związanych z nauką programowania mikrokontrolerów w języku C nie tylko początkujących. Jest ona skierowania głównie do tych, którzy rozpoczynają pasjonującą przygodę nauki języka C na mikrokontrolerach AVR. W drugiej części książki znaleźć już można przykłady dotyczące takich zagadnień jak: podstawy pseudo-wielowątkowości, obsługi zdarzeń czy timerów programowych. Wszystko jest przedstawione w bardzo przystępny sposób i poparte szeregiem przykładów. Zatem po przebrnięciu całej książki, wykonaniu ćwiczeń, każdy początkujący może wykorzystywać zaawansowane techniki programowania i to nawet w tak małych mikrokontrolerach jak ATtiny13! Nawet zagadnienia związane z transmisją danych po sieci Ethernet przestają być czymś straszynym po przeczytaniu książki dla osób dopiero zaczynających tę przygodę.

Książka przedstawia wszystko krok po kroku począwszy od najbardziej podstawowych zagadnień związanych zarówno z samym językiem C jak i mikrokontrolerami AVR. Dzięki tej książce, będziesz potrafił(-a) zaprogramować dowolny procesor z serii ATmega lub ATtiny. Książka zawiera mnóstwo ciekawych i dokładnie omówionych przykładów i kodów źródłowych, które mogą stanowić inspirację do realizacji własnych pomysłów.

Do książki dołączona jest także płyta DVD, zawierająca wszystkie omawiane materiały dydaktyczne w postaci pełnych kodów źródłowych wręcz całych projektów, które można bez problemu uruchamiać i modyfikować we własnym zakresie. Poza tym umieszczone są na niej także lekcje video poświęcone m.inn stawianiu pierwszych kroków w profesjonalnym środowisku programistycznym jakim jest ECLIPSE. (należy dodać, że jest ono całkowicie darmowe)

Ogromną zaletą książki są przykładowe projekty z bardzo dobrymi komentarzami i szerokimi opisami. Całość dostępna jest także na dołączonej płycie DVD. DODATKOWO – płyta zawiera preinstalowane i wstępnie skonfigurowane profesjonalne środowisko programistyczne ECLIPSE. Natomiast załączone lekcje video obalają kolejny mit o tym, iż jest ono bardzo trudne w obsłudze i użytkowaniu. Dzięki tej książce – już nigdy nie będzie trudno rozpocząć nauki języka C czy też korzystać z ECLIPSE.
Opis książki pochodzi ze strony witmir.pl
Format B5, 462 str., miękka oprawa, Wydawnictwo Atnel

"Mikrokontrolery AVR, język C, podstawy programowania", Mirosław Kardaś

„Mikrokontrolery AVR, język C, podstawy programowania”, Mirosław Kardaś

Do kupienia na stronie wydawnictwa Atnel lub w hurtowni książki technicznej WITMIR.
Cena: od ok. 79zł do ok. 83zł


4. „AVR i ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego”, Paweł Borkowski

  • Jak efektywnie nauczyć się programowania mikrokontrolerów?
  • Jak skonstruować programator lub zdobyć go w inny sposób?
  • Jak obsługiwać wyświetlacz LED w czterech językach?

Jeżli nie masz pojęcia o programowaniu mikrokontrolerów, a chcesz się tego nauczyć, ta książka jest właśnie dla Ciebie. Nie musisz wcześniej mieć wiedzy z zakresu elektroniki, ponieważ wszystkie potrzebne pojęcia zostały tu wyjaśnione od podstaw. Niepotrzebna Ci także znajomość programowania w jakimkolwiek języku — te informacje, podane w możliwie najbardziej przystępny sposób, też znajdziesz w podręczniku. Wobec tego wszystko, czego potrzebujesz, to chęć nauki. I jeszcze jedno: może zastanawiasz się, co począć z takim mikrokontrolerem? Otóż możesz zastosować go do konstruowania efektów świetlnych z diod, sterowania modelami samolotów, a nawet sterowania robotami.

Jeżeli wiesz już co nieco na temat programowania mikrokontrolerów, ale chcesz poszerzyć swoją wiedzę – do tego również przyda się ta książka. Dzięki niej dowiesz się, na czym polega programowanie mikrokontrolerów dwóch rodzin: AVR (na przykładzie układu ATmega8) i ARM7 (na przykładzie układu LPC2106). Nauczysz się programowania układów w czterech językach programowania: asemblerze (środowisko AVR Studio 4), języku C (środowisko WinAVR), języku bascom (środowisko Bascom) oraz Pascalu (środowisko mikroPascal). Z łatwością zdobędziesz, a potem — wykonując poszczególne ćwiczenia – sprawdzisz nowe, niesamowite umiejętności, ponieważ cała wiedza podana jest tu przejrzyście i w dodatku z humorem.
Opis książki ze strony Helion.pl
Programowanie mikrokontrolerów z rodziny AVR oraz ARM7

  • Obsługa diod i wyświetlaczy LED
  • Obsługa przycisków i klawiatur
  • Wyświetlacze alfanumeryczne
  • Obsługa przerwań
  • Komunikacja między mikrokontrolerami (USART)
  • Obsługa wyświetlaczy graficznych z telefonu komórkowego Siemens S65
  • Serwomechanizmy
  • Kompilatory
  • Programowanie z użyciem systemów czasu rzeczywistego na przykładzie FreeRTOS

Format 158×235, 528 str., miękka oprawa, Wydawnictwo Helion

"AVR i ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego", Paweł Borkowski

„AVR i ARM7. Programowanie mikrokontrolerów dla każdego”, Paweł Borkowski

Do kupienia np. w sklepie wydawnictwa Helion.
Cena: 77zł


5. „Mikrokontrolery AVR – niezbędnik programisty”, Jarosław Doliński
Książka jest podręcznikiem przydatnym konstruktorom stosującym w swoich projektach mikrokontrolery AVR. Zawiera komplet niezbędnych w toku projektowania informacji. W kolejnych częściach Czytelnik znajdzie m.in.: zestawienie rozkazów z opisami, zestawienie rejestrów i map pamięci, przykłady dotyczące trybów adresowania pamięci, schematy obudów, rozkłady wyprowadzeń.

Na końcu umieszczono także 'tips&tricks’ – 20 przydatnych w praktyce rozwiązań konstrukcyjnych.
Format B6, 134 str. oprawa twarda, wydawnictwo BTC

"Mikrokontrolery AVR - niezbędnik programisty", Jarosław Doliński

„Mikrokontrolery AVR – niezbędnik programisty”, Jarosław Doliński

Do kupienia w sklepie wydawnictwa AVT, w sklepie wydawnictwa BTC lub lub w sklepie internetowym Mechatronik.pl.
Cena: od ok. 22zł do ok. 27zł


6. „Wyprawy w świat elektroniki. Wyższy stopień wtajemniczenia T.2”, Piotr Górecki
Druga część cyklu książek 'Wyprawy w świat elektroniki” zaprasza Czytelnika na trzy kolejne wyprawy. Autor, redaktor naczelny miesięcznika Elektronika dla Wszystkich, znany popularyzator tematyki elektronicznej, w niezwykle przystępny sposób przekazuje wiedzę z zakresu elektroniki.Pomaga to niedoświadczonemu Czytelnikowi w budowie pierwszych własnych urządzeń elektronicznych przydatnych w codziennym życiu – zaczynając od najprostszych układów.

W czasie wypraw Czytelnik zapoznaje się z elementami elektronicznymi, takimi jak diody, analogowe układy scalone i układy cyfrowe.Wiedza ta umożliwia wykonanie zasilaczy, generatora impulsowego, syreny alarmowej, czujnika zbliżeniowego, detektora wilgoci, sygnalizatora drzwiowego, tańczących światełek, przełącznika sensorowego, turbodopalacza do budzika dla śpiochów, wirującego kółka, przełącznika zmierzchowego i innych

W książce znajdziecie Państwo trzy kolejne lekcje (A04, A05, A06) z serii sześciu 'wypraw’ opublikowanych na łamach czasopisma Elektronika dla Wszystkich). Zapraszamy do zapoznania się z zawartością tomu pierwszego 'Wypraw…’
Opis książki ze strony wydawnictwa AVT
Format A4, str. 100, rys.264, tab.4

"Wyprawy w świat elektroniki. Wyższy stopień wtajemniczenia T.2", Piotr Górecki

„Wyprawy w świat elektroniki. Wyższy stopień wtajemniczenia T.2”, Piotr Górecki

Do kupienia w sklepie wydawnictwa AVT lub w księgarni internetowej Komputeks.pl.
Cena: od 35zł do 45zł