Lato w pełni, czyli trwa sezon na grilla, piwko i wieczorne Polaków rozmowy o niczym. A jako iż skwierczące kokieteryjnie na ogniu, ociekające tłuszczem i cholesterolem mięsiwo nie bierze się znikąd, nie może w taki wieczór zabraknąć oczywiście szefa kuchni, operatora grilla i naczelnego dystrybutora mięsnego… A może może?
Niemieccy specjaliści od robotyki i kiełbastyki nie zastanawiali się długo.

Niemcy od lat słyną z pasji jaką obdarowują wędliny, piwo i samochody. To oznacza, że jak mało kto znają się na grillowaniu i jednocześnie posiadają jeden z lepiej rozwiniętych parków maszynowych w dziedzinie automatów i manipulatorów. BratWurst Bot stanowi więc pewnego rodzaju połączenie tych talentów. Jest to automat, który na zamówienie samodzielnie pobiera z talerza surowe kiełbaski, układa na ruszcie, a kiedy są gotowe serwuje niecierpliwym klientom. Swoja premierę miał na Srattwächter Party 2016 w Berlinie, gdzie zapracował na siebie serwując ponad 200 sztuk.

Robot lokalizuje obiekty przy pomocy kamer i chwyta dzięki manipulatorowi. Następnie opierając się na zbiorze softowych algorytmów dba o to, by smażyły się odpowiednią ilość czasu i były regularnie obracane. Uzyskuje się w ten sposób wysoką powtarzalność oraz ciągłość produkcji nawet przy 10 kiełbaskach jednocześnie. Wykorzystując też interfejs webowy, tablet i głośniki robot utrzymuje słowny i wzrokowy kontakt z klientem, stwarzając wrażenie własnego człowieczeństwa i budząc przez to jeszcze większą sympatię.

Piękno w prostocie

Magia BratWurst Bota tkwi w tym, że wcale nie jest tak skomplikowany ani genialny, jakby się mogło wydawać, w porównaniu do współczesnych wytworów światowej robotyki. Korzysta z najbardziej elementarnych technik: wykrywania przedmiotów z pomocą kamerki, animacji manipulatora, operacjach programowych na tablicy 10 obiektów zmiennych itd. Nawet konstrukcja nie obejmuje jakichś specjalnie wyszukanych unikatów:

  • Ramię Universal Robots UR-10
  • Chwytak Schunk PG-70
  • Dwie standardowe kamery RBG
  • Standardowe szczypce do grilla
  • Grill gazowy
  • Tablet
  • Głośniki
  • Profesjonalna czapka kucharska

Specjalistom z FZI Research Center for Information Technology z Instytutu Technologii Karlsruhe udało się jednak sprytnie zebrać fragmenty technologii i stworzyć naprawdę interesujący i innowacyjny produkt. Raz jeszcze okazuje się, że najciekawsze rzeczy powstają z prostych elementów, spajanych wielkim sprytem i nietuzinkową wyobraźnią.

bratwurst-bot-6

Źródła: [1]