W tej części kursu poznamy kolejne bardzo praktyczne i przydatne narzędzie – „Circular Pattern”. Pozwala ono na powielenie wybranego obiektu wokół określonej osi, określoną ilość razy.
Przydaje się np. podczas wykonywania promieniście rozmieszczonych otworów w obudowie (np. mocowanie „kulki” podporowej ze sklepu meblowego), wycinania kształtów przy projektowaniu/przenoszeniu do projektu 3D felg, czy nawet odwzorowywania bieżnika opon. Poznając to narzędzie, będziecie też w stanie bardzo szybko „ogarnąć” bliźniacze narzędzie – „Rectangular Pattern”, które znajduje się pozycję wyżej w menu.
1. Zaczniemy od wykonania podstawy, w której „wywiercimy” później otwory. Rysujemy szkic kwadratu:
2. Wytłaczamy nasz kwadrat – głębokość podana na rysunku:
3. Korzystamy z frontu wytłoczonej figury jako płaszczyzny do wykonania kolejnego szkicu:
4. Rysujemy mały okrąg na górze kwadratu:
5. Wybieramy narzędzie „Circular Pattern”, a następnie zaznaczamy nasz okrąg dla opcji „Geometry”:
6. Wybieramy opcję „Axis” i klikamy na środek kwadratu (wybieramy oś obrotu):
7. Kolejne dwa pola służą do określenia ilości powtórzeń zaznaczonego obszaru oraz do określenia kąta, w jakim te powtórzenia mają zostać zawarte:
8. Kończymy szkic i uruchamiamy narzędzie „Extrude”, zaznaczamy wszystkie okręgi i przestawiamy opcje na „wycinanie”:
9. Efekt końcowy powinien prezentować się następująco:
witam,
właśnie odkryłem Twoją stronę oraz (bardzo) pomocne artykuły i KURS inventora. super sprawa…. od dziś jesteś moim idolem:)
Pzdr Oscar.
Dziękuję i bardzo mi miło 🙂
Zachęcam do zadawania ewentualnych pytań w komentarzach do artykułów.
Pozdrawiam
Kiedy następna część ? Z niecierpliwością czekam na kolejne!
Jestem początkującym użytkownikiem inventora i dla mnie najtrudniejsze jest tworzenie i wykorzystanie linii i płaszczyzn konstrukcyjnych oraz tworzenie wiązań przy modelowaniu.
Poza tym taki kurs to rewelacja, znacznie lepszy od ćwiczeń książkowych.
Gratuluję pomysłu, a może opracuje pan i wyda w formie poradnika.
Pozdrawiam.
Bardzo dziękuję za miłe słowa! Chwilowo w kursie zastój, bo… od kilku miesięcy pracuję w Inventorze 2011 🙂 Zdecydowanie bardziej mi się podoba, nie wiem tylko teraz czy zaczynać kolejny kurs od nowa, czy może połączyć wstęp z 2010 z opcjami bardziej zaawansowanymi z 2011. Różnica w podstawowych opcjach to przede wszystkim rysowanie połączone od razu z wymiarowaniem (trochę jak w Autocad) – w 2010 trzeba było włączyć odpowiednie narzędzie.
Witam!
Niedawno trafiłem na Pana stronę w poszukiwaniu jakiś materiałów dotyczących Inventora 2011. Trafiłem na kurs wersji 2010 i uznałem, że nie różnią się one aż tak bardzo, więc zacząłem się bawić moim autodesk-iem, niestety kurs zakończył się na 6 części mimo tego kontynuowałem naukę inventora na własną rękę, ale liczę na to, że będzie Pan kontynuował ten kurs czy to w wersji 2009, 2010 czy też 2011. Można by przez kilka odcinków pisać o wersji 2011, jednak jeśli użyte są funkcje nie występujące w 2010 to opisywać jak coś zrobić w tej wersji. Później już pisać tylko o 2011. Zapewne nie tylko ja oczekuje kontynuacji kursu, tak więc wszyscy prosimy o kontynuację kursu.
Pozdrawiam
Hej, dzięki za słowa zachęty. Chwilowo zmagam się z brakiem czasu, do tego obecny domowy komputer nie pozwala mi na komfortową pracę przy Inventorze 2011. Kolejne części się pojawią, to pewne, nie potrafię jednak określić kiedy dokładnie. Jak się zmotywuję, to pewnie zrobię od razu kilka odcinków. Cieszę się, że ktoś korzysta na moich wypocinach 🙂
Pozdrawiam
Cóż będą kontynuowane przez pana poradniki ? Cóż muszę przyznać że wielce pomocne są w nauce Inventora.
Miło mi to słyszeć. Brakuje czasu i przede wszystkim mobilizacji. Od dawna nie korzystam z Inventora i musiałbym najpierw poprzypominać sobie pewne sprawy. Jeśli już, to będzie to poradnik od zera dla najnowszej wersji – sporo się zmieniło.
Pozdrawiam