Zgodnie z obietnicą, przedstawiam drugą część kursu obsługi Cadsoft Eagle. Cały znajdujący się tutaj materiał, został poświęcony projektowaniu płytek drukowanych (PCB).
Procedura projektowania prawidłowego PCB jest skomplikowana i czasochłonna. Istnieje wiele zasad, o których trzeba pamiętać – dotyczą one zarówno prowadzenia ścieżek, jak i rozlewania masy, wybierania wielkości padów pod różnego rodzaju elementy itp., a wszystko dodatkowo jest uzależnione od technologii wykonania gotowego projektu. W tej części kursu omówię „podstawy podstaw”, które są niezbędne do samodzielnego startu i gromadzenia doświadczenia. Później, niestety (albo „stety” – rysowanie PCB to dla wielu osób wciągająca łamigłówka), pozostaje ćwiczyć, ćwiczyć i jeszcze raz ćwiczyć. Nawet jeśli nie planujemy wykonać płytki drukowanej, warto takową zaprojektować i starać się wyłapać jak najwięcej błędów. Jeszcze więcej zyskamy np. trawiąc jąi próbując później polutować. Prawdopodobnie nie ustrzeżemy się przed błędami, ale bardzo dobrze – jedna „sknocona” płytka uczy skuteczniej niż 10 artykułów o błędach 🙂 Choć nie zarzekam się, że takowy kiedyś nie powstanie…
Jest to druga część kursu, kontynuacja pierwszej części o schematach, którą przygotowałem specjalnie dla forum Forbot.pl.
Kurs CadSoft Eagle – PCB (część 2) – Forum Robotyki Amatorskiej FORBOT.pl
Do pobrania jest także starsza wersja PDF, bez komentarzy i powiększanych obrazków:
Pobierz “Kurs CadSoft Eagle – PCB” kurs-eagle-pcb.pdf – Pobrano 1578 razy – 573,94 KB