Firma produkująca popularne AVR’y oficjalnie stała się już częścią korporacji Microchip Technology Inc. Czemu nas to interesuje? Po finansowych lawiracjach przychodzi pora na bardziej interesujące dla świata hobbystów zmiany technologiczne.
Od grudnia zeszłego roku krążyły (potwierdzone później) pogłoski o podpisaniu umowy przez prezesów firm Microchip i Atmel, na mocy której Atmel miał stać się częścią korporacji Microchip. Niedawno zakończono ostatnie operacje finansowe, które przypieczętowały los marki Atmel i rozpoczęły się procesy integracyjne, mające na celu bardziej interesujące z punktu widzenia elektroników – hobbystów działania, niż dotychczasowe transfery finansowe.
Informacja o przejęciu Atmela jest o tyle szokująca, że chociaż firma borykała się z problemami finansowymi już kilka lat, to jednak sporo „ugrała” ostatnio na sukcesie Arduino – systemu, który zwojował świat i w 90% bazuje na mikrokontrolerach z rodziny AVR. Potwierdzone źródła mówią o kwocie 3.56 mld dolarów, czyli nieco ponad 14 miliardów złotówek.
Poniżej list od CEO nowego właściciela marki Atmel:
Przejęcie firmy Atmel przez firmę Microchip zostało oficjalnie zakończone z perspektywy finansowej. Rozpoczynamy teraz pracę nad integracją dwóch działających globalnie zespołów. Jesteśmy podekscytowani możliwościami, jakie to połączenie stworzy naszym klientom. Nasza rozszerzona oferta mikrokontrolerów pozwoli dostarczyć Wam to co najlepsze z obu architektur. Połączone oferty z kategorii bezprzewodowości są jednymi z najbardziej kompletnych i atrakcyjnych rozwiązań w branży. Dzięki naszej stale powiększającej się ofercie układów analogowych, Microchip jest gotowy by w pełni zaspokoić Wasze „analogowe” potrzeby dzięki tysiącom nowych produktów.
W czasie, gdy będziemy pracować nad integracją marek, prosimy, byście nadal polegali na naszych aktualnych kontaktach, kanałach, stronach internetowych, narzędziach i zespołach wsparcia technicznego. Zarówno zespół Microchip, jak i Atmel, będą służyć Waszym potrzebom tak samo, jak to czyniły przez ostatnie dekady. W ciągu nadchodzących miesięcy będziemy pracować nad maksymalizacją wsparcia, jakie oferujemy Wam – naszym klientom – i zamierzamy szybko informować Was o postępach wprowadzanych usprawnień.
Wiemy, że stabilność i wzrost produkcji jest ważnym czynnikiem z punktu widzenia bazy zaopatrzeniowej i był jednym z podstawowych elementów, które Microchip zapewniał przez swoje ponad 25-letnie istnienie. Uszanujemy tę koncepcję również w przypadku obecnej działalności integracyjnej. Zdajemy sobie również sprawę, że „żywotność”, czyli okres eksploatacji (EOL) produktu może Was martwić w przypadku przejęć takich, jak nasze. Jednym z największych osiągnięć Microchip jest praktykowane nienadawane produktom końca okresu eksploatacji i zamierzamy podtrzymać ofertę produktów z obu firm.
Jesteśmy podekscytowani możliwością wprowadzenia na rynek podniesionego poziomu technologii, produktów oraz usług, co będzie wartościowe zarówno dla Ciebie, jak i Twoich klientów.
Z pozdrowieniami,
Steve Sanghi – Przewodniczący, CEO
Ganesh Moorthy – Prezes Zarządu, COO
Pobierz “Microchip Atmel - customer letter” atmel-customer-letter-2016.pdf – Pobrano 392 razy – 126,78 KB
Najważniejsze zalety AVR’ów:
- darmowe narzędzia na wszystkie systemy operacyjne
- architektura RISC, czyli uproszczony assembler
Najważniejsze zalety PIC’ów:
- niższa cena
- znacznie większy wybór konfiguracji peryferiów
Jeszcze kilka lat temu na korzyść AVR dodałbym większą ilość polskojęzycznych materiałów do nauki oraz świetne IDE BASCOM-AVR, ale dzisiaj są to już na szczęście argumenty nieaktualne. Osobiście wybrałem na początku zabawy AVR ze względu na darmowy programator na port LPT, darmowe oprogramowanie – avrdude oraz WinAVR – oraz przetłumaczone noty katalogowe najpopularniejszych układów – Atmega8 oraz Attiny2313. AVR’y były także lepiej dostępne w okolicznych sklepach elektronicznych. Dzisiaj być może wybrałbym inaczej…
Miejmy nadzieję, że firmie Microchip faktycznie uda się połączyć zalety obu rodzin mikrokontrolerów i stworzyć coś jeszcze lepszego.