W ubiegły weekend, 10 i 11 marca, w Wiedniu odbyły się największe europejskie zawody robotyczne RobotChallenge. Jest to zarazem najbardziej prestiżowa impreza tego typu, tym bardziej miło słyszeć, że po raz kolejny zdominowali ją Polacy.

Obrońcy tytułu z ubiegłego roku w sumie zdobyli 13 medali, w tym pięć złotych, pięć srebrnych i trzy brązowe. Tegoroczną imprezę odwiedziło ponad 5 tys. osób. Do zawodów stanęło 286 robotów z 24 państw, które walczyły ze sobą w 14 kategoriach, m. in. Line Follower, tradycyjnej Roboter Sumo w kilku wersjach oraz najbardziej spektakularnej Air Race. Po raz pierwszy na RobotChallenge pojawili się zawodnicy z Ameryki Południowej, Hongkongu i Omanu.

Zdobyliśmy pierwsze miejce w kategoriach: Humanoid Sprint („Secespol FastFoot”), Puck Collect („R-BOT Sarmatic”) i Micro Sumo („Zwierzak”). W konkurencji Line Follower zajęliśmy nawet całe podium! Kategorię Air Race Autonomous wygrał również nasz robot „ROBO-HOBBY.PL Drone”. Konkurencję Freestyle, gdzie prezentowane są co roku niezwykłe i dziwaczne roboty, zwyciężył maleńki „Pocketbot ” konstruktora z Czech ; mając wymiary jedynie 4,8 × 3,2 × 1,2 cm robot zmieścił by się w pudełku od zapałek. Drugi był polski „Zebulon”.

Szczegółowe wyniki oraz zdjęcia z zawodów można obejrzeć na stronie www.robotchallenge.org.