Dzięki uprzejmości koleżanki i kolegi – Małgorzaty Szyszko i Marcina Jawora – mogę się z Wami podzielić zdjęciami z zawodów RoboCup 2016 organizowanych w tym roku w Leipzig (Niemcy).

Prawie 20-letnia tradycja RoboCup

O RoboCup pisałem już wczoraj w kontekście zawodów Amazon Picking Challenge. Ten międzynarodowy event robotyczny został zapoczątkowany w 1997 roku w Japonii i odbywa się co roku w różnych miejscach świata – m.in. Australii, USA, Portugalii, Singapurze, Turcji i Meksyku. Tegoroczny RoboCup odbył się w niemieckim mieście Liepzig w dniach 30.06.2016 – 4.07.2016.

Ciekawa jest geneza wydarzenia, bowiem przyświeca mu idea stworzenia do 2050 roku drużyny w pełni autonomicznych, humanoidalnych robotów, która wygra mecz przeciwko aktualnej „ludzkiej” mistrzowskiej drużynie. Oczywiście zgodnie ze wszystkimi zasadami FIFA.

RoboCup Soccer i nie tylko

Na RoboCup składa się kilka wydarzeń. Istnieją przede wszystkim różnej maści konkurencje polegające na grze w piłkę nożną (na nieco dostosowanych do możliwości obecnej technologii zasadach), o których nie chcę się rozpisywać, gdyż ich opis można znaleźć na stronie wikipedii. Oprócz tego, podczas RoboCup odbywają się także targi i to właśnie tych targów w głównej mierze dotyczy poniższa galeria. Miłego oglądania!

Zwieńczeniem targów i zawodów było międzynarodowe sympozjum. Tematy dotyczyły w głównej mierze zagadnień związanych z piłkarskimi ligami robotów, ale były to tematy na tyle ciekawe, że oprócz teorii zawierały także dużą bazę praktycznych przykładów. Mowa była m.in. o algorytmach adaptacyjnych pomagających odnalezienie się robotowi na boisku, heurystyce podejmowania decyzji przez sztuczną inteligencję (MCTS) i uczeniu sieci neuronowych z wykorzystaniem tzw. Deep Learning. Pełną listę tematów wraz z materiałami można znaleźć tutaj. Kolejne zawody RoboCup odbędą się w mieście Nagoya w Japonii w 2017 roku.

Źródło: [1]