Trwają oczekiwania na możliwą publikację urządzenia w czasopiśmie, więc ograniczę się tylko do krótkiego opisu i kilku zdjęć. Wyświetlacze widmowe bardzo zyskały ostatnio na popularności – istnieją nawet fabryczne rozwiązania, które można np. przymocować do szprych koła roweru. Zasada działania jest prosta i zbliżona do działania monitorów CRT – synchronizacja „mrugania” diod wraz z ruchem obrotowym/oscylacyjnym sprawia, że oko ludzkie odbiera takie działanie jako jednolity obraz. Każdy stopień obrotu odpowiada za inną konfigurację zapalonych diod, w połączeniu z wysokimi obrotami mamy coś na kształt widmowej matrycy LED.
Płytkę wyświetlacza wykonałem przy pomocy mojego zestawu – drukarki laserowej HP LJ2100, laminatora Lervia KH4410 oraz wytrawiarki z grzałką i napowietrzaniem. Muszę przyznać, że bardzo pozytywnie zaskoczył mnie wynik końcowy trawienia:




Gdy tylko dostanę odpowiedź z redakcji, postaram się zamieścić szczegółowy opis budowy, wraz z dokumentacją.
Skad bierzesz papier do tej drukarki? Mam bardzo podobną i nie mogę dorwać od ponad pół roku papieru, który się w niej nie zacina
Kupiłem kiedyś całą ryzę w Bydgoszczy na Gdańskiej (sklep „Pelikan”). Jest to zwykły papier kredowy, gramatura 130 albo 150 (już nie pamiętam). Spróbuj też wyczyścić rolki/separator.
Do obracania tej matrycy led użyłeś wentylatora od kompa?
Jeśli tak to nie ma problemu z rozruchem tej matrycy z bateriami?
Silnik rozpędza się około 10 sekund i utrzymuje stałą prędkość, baterie działają też trochę jak koło zamachowe (stabilizacja obrotów).
Aha, no to bardzo ciekawe i w sumie mądre rozwiązanie 🙂
A jakiej wielkości jest ten wentylator (chodzi mi o wymiary)?
Sorki, że tak wypytuje, ale planuje cos podobnego zrobić 🙂
Pozdrawiam,
Kamil
Witam,czy ta laminarka wymagała przeróbki?
Nie, Lervia działa bez przeróbki – wystarczy ustawić maks. temperaturę.
A na jakiej zasadzie działa wyświetlanie kilku napisów(animacji). Każdy jest oddzielnie zapisany w pamięci?
Jeśli chodzi o przesuwanie się tekstu, to efekt wynika z nieidealnej częstotliwości odświeżania napisu w stosunku do obrotów całości – efekt zamierzony, choć trudny do zlikwidowania (potrzebny byłby jakiś prosty enkoder do synchronizacji).