RAP (Robotic Action Painter) to robot stworzony dla Muzeum Historii Naturalnej w Nowym Jorku. Jego niezwykłość polega na zaimplementowanych algorytmach AI (ang. Artificial Intelligence, czyli sztuczna inteligencja),  dzięki czemu tworzy on całkowicie sam niepowtarzalne obrazy.

Algorytmy sterują poruszaniem się i użyciem pisaków wybranego koloru. Celem autorów było stworzenie autonomicznej konstrukcji, która będzie posiadała artystyczny „zmysł” – sama wybierze kolor i kierunek tworząc wzór, oceni jego walory estetyczne, a następnie zdecyduje czy dzieło jest skończone. W celu imitacji artystycznej niepowtarzalności obrazu, w kodzie znajdują się instrukcje wprowadzające zachowanie losowe.

The Robotic Action Painter

RAP posiada zestaw dalmierzy optycznych SHARP do unikania przeszkód oraz 9 sensorów RGB pozwalających na bieżąco obserwować rysowane dzieło.

Obrazy powstają poprzez wykonywane przez robota dość chaotyczne ruchy. Wykorzystywana jest siatka dziewięciu czujników RGB oraz algorytmy losowe z zaimplementowanym dodatnim i ujemnym sprzężeniem zwrotnym na podstawie korzystania wykrytego przez czujniki koloru jako „feromonu”. „Zmysł poprawności” decyduje, kiedy obraz jest ukończony – do tego celu wykorzystany jest dość zaawansowany system rozpoznawania wzorców. Na sam koniec robot umieszcza swój własny podpis w prawym dolnym rogu obrazu. Nie jest to pierwsze „robotyczne” podejście do sztuki – wspomnę chociażby o ArtSBot, czy sztucznych inteligencjach komponujących muzykę na podstawie dorobku Baha…

Źródło