Artykuł został napisany z myślą o początkujących robotykach, ale posiadających chociaż elementarną wiedzę w dziedzinie elektroniki. Nie trzeba wiedzieć na jakiej zasadzie działa np. wzmacniacz operacyjny, ale niezbędna jest wiedza na temat lutowania rezystorów, podłączania diod i generalnie wszystko, co można znaleźć w każdym poradniku i kursie podstaw. Od siebie mogę polecić cykl z „Elektroniki dla Wszystkich” – „Ośla łączka”, która została także wydana w formie książki: „Wyprawa w świat elektroniki” autorstwa p. Góreckiego.

Poniższe urządzenie jest robotem w najprostszej chyba z możliwych postaci – samo „myśli” i podejmuje decyzje; jego zadaniem jest podążanie w kierunku źródła światła. Robot został ochrzczony mianem „Waldemar Światłolub” i nazwa jest dzisiaj powszechnie stosowana jako określenie każdego robota podążającego za światłem, typu BEAM (robot BEAM to taki, który nie posiada możliwości programowania i bazuje głównie na elementach dyskretnych, ew. prostych układach cyfrowych).

Artykuł został napisany na prośbę administracji Polskiego Forum Robotyki Amatorskiej – Forbot.pl i poniżej znajduje się link do jego pełnej wersji. Nie chcę duplikować treści na moim blogu z powodów związanych m.in. z pozycjonowaniem, dlatego odsyłam Was do odpowiedniej strony:

Światłolub. Jak zrobić robota? – Od żółtodzioba do pierwszego robota

Do pobrania jest także starsza wersja PDF, bez komentarzy i powiększanych obrazków:
Pobierz “Od żółtodzioba do pierwszego robota” od-zoltodzioba-do-pierwszego-robota.pdf – Pobrano 2448 razy – 448,57 KB